Ашық сабақ Ауыз әдебиеті -өшпес мұра
Жамбыл облысы, Меркі ауданы, Тәтті ауылы
М.Мәметова атындағы №13 жалпы орта білім беретін мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Таутай Гульзира Жарылхасынқызы
Мектеп атауы | М.Мәметова атындағы №13 жалпы орта білім беретін мектеп | ||||||||||
Педагогтің аты-жөні | Таутай Г.Ж. | ||||||||||
Күні: | 11.11.2021ж. | ||||||||||
Сынып:4 «Б» | Қатысушылар саны:15 | Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақтың тақырыбы | Ауыз әдебиеті – өшпес мұра | ||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 4.1.2.1* шығарма мазмұнын түрлі баяндау тәсілдерін (І немесе ІІІ жаққа өзгертіп, жағдаяттар қосып, оқиғаларды өрбітіп) қолданып, шығарманы қысқаша, толық, ішінара мазмұндау 4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру | ||||||||||
Сабақ мақсаты | Шығарма мазмұнын түрлі баяндау тәсілдерін (І немесе ІІІ жаққа өзгертіп, жағдаяттар қосып, оқиғаларды өрбітіп) қолданып, шығарманы қысқаша, толық, ішінара мазмұндап айтады. Шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіреді. | ||||||||||
АКТ | М.Әуезов шығармалары. | ||||||||||
Әдісі | «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі, «Галлерияда ой шарлау» әдісі | ||||||||||
Көрнекілігі | Суреттер , маркер, плакат | ||||||||||
Сабақтың барысы. | |||||||||||
Сабақтың кезең уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 5 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Жұмыс ережесін келісу Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) Пікіріңді дәлелде. Кесте бойынша жауап бер. Тұжырымдар Иә Жоқ Ауыз әдебиетінің түрлерін кішкентай кезімізден білеміз. Ауыз әдебиеті – ауызша тараған, авторы белгісіз әдеби шығармалар. Мен биыл ауыз әдебиетінің бір түрімен таныстым. Ұлы адамдар да ертегі, жұмбақ, жыр, аңыздарды тыңдап, айтып өскен. Ауыз әдебиеті – қазақ халқының мәдени мұрасы. | Психологиялық ахуалға берілген психогиялық жаттыңуларды орындау арқылы жаңа сабаққа назар аудару. Оқушылар сұраққа жауап береді, жұмысты берілген түріне қарай орындайды. |
ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау. | Психологиялық ахуал. Алдыңғы білімді еске түсірутапсырмалары. | |||||||
Жаңа білім 20 минут 5 минут | Ширату тапсырмасы. Белсенді оқу тапсырмалары(топта, ұжымда) «Көршіңе әңгімелеп бер»әдісі Түсініп оқы Бала Абай Дескрипторы: Таныстырылым жасаймыз. Оқиғаның маңызды тұстарын талдаймыз.
Дәптермен жұмыс: Абай Табиғатты суреттеп жазған өлеңдері: | Берілген сұраққа жауап беріп, тапсырмаларды талапқа сай орындайды. Белсенді оқу тапсырмалары ұжымда «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі арқылы суретпен және мәтінмен жұмыс жасайды. Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау Оқушыларкластерді толтырады және табиғатты суреттейтін өлеңдерінің тақырыптырн жазады. | Форматив ті бағалау. ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау. ҚБ:Оқушылар бір –біріне ауызша баға береді. | Оқылым, жазылым тапсырмалары. Суреттері | |||||||
Соңы 10 минут | Топтық жұмыс. «Галлерияда ой шарлау» -Қалай ойлайсыздар Абай атамыздың осы күнге,яғни Тәеулсіздікке жету жолында қосқан үлесі қандай?Берілген тақырыпта ұжымдық жұмысы жүргізіліп, әр оқушының жұмысы оқылыды және пікірін айтылады. Ең жақсы баға алған жұмысы қаралады. Жаңа білім мен тәжірибені қолдану. Ой толғаныс кезеңі. Үйге тапсырма: «Бала Абай» түсініп оқып, мазмұндау. | Әр топ постермен жұмыс жасайды Оқушыларды мақтауадақтау | ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау. | Топтық псырмалар. Маркер, ақ қағаз | |||||||
Кері байланыс 5 минут | «БББ» кері байланыс.
| Сабақтан алған білімдерін кестеге жазады | «БББ» әдісі | Кері байланыс парағы | |||||||
